Előkészítés
- Első lépésként megpucoljuk a garnélákat, de nem dobjuk el a páncélt, az alapléhez kell. Majd szétbontjuk a homárt, kibontjuk az olló- és farokhúst, amit félreteszünk. A garnélákból és a homár ollójából eltávolítjuk a „tojócsövet”. A garnéla és homár páncélját kissé összetörjük és rögtönzünk egy kis alaplevet, ami nélkülözhetetlen a jó rizottóhoz: kisebb fazékban a zöldségeket és a homárcsontot hirtelen átpirítjuk egy kis olíván, adunk hozzá egy kis paradicsompürét és fehérbort, majd szinte szárazra visszapirítjuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy kb. két ujjnyival ellepje a csontot és a zöldséget. Hozzáadjuk a nagyoltan vágott petrezselymet is. Felforraljuk, csendesen főzzük 4-5 percig, majd lekapcsoljuk és hagyjuk ázni, mint egy forró teát. (Sót nem teszünk bele!)
- Közben elindítjuk a rizottót is: finomra vágott sonkahagymát bőséges mennyiségű olíván éppen csak párolunk közepes tűzön, hozzáadjuk a rizottórizst, sózzuk és felöntjük a fehérbor másik felével. Addig pároljuk a borral, míg teljesen felszívódik, és elkezdenek a rizsszemek letapadni. Ilyenkor leszűrhetjük az összes alaplevet, tartsuk forrón és fél deci – egy deci mennyiségekkel öntögessük a rizst, éppen csak tartsuk rövid lében és folyamatosan kevergetve pároljuk 15 percig, míg a rizs kellemesen megpuhul. Ügyeljünk, hogy jó, kellemes, sós íze legyen! Ha sótlan a lé, a rizs ízetlen lesz!
- Az utolsó felöntésnél közel szárazra forraljuk vissza a rizst, vegyük le a tűzről, és míg forró, adjunk hozzá hideg vajat és mascarpone sajtot. Intenzíven kevergessük, a vaj és a sajt krémesítse a rizottót, olyan legyen az állaga, mint egy tejberizs, csak ez éppen gazdag ízű és kellemesen pikáns, sós! Pihentessük pár percet, addig forró serpenyőben kevés vajon megpirítjuk a garnélát és a homárhúst. Lapos tányérra tálaljuk a krémes rizottót, a tetejére tesszük a pirított rákok húsát, majd pár csepp olívaolajjal, citromlével és frissen őrölt borssal frissítjük. Ha kell, még sózhatjuk kicsit. Azonnal fogyasztjuk.