Előkészítés
- Az erőleves egy húsízű, teljesen tiszta, átlátszó, intenzív leves, amit bizony több órán keresztül kell főzni, hogy a megfelelő színt és ízt elérjük vele. Egy gazdag tányér erőleves biztosan gyógyító erejű.
- A húsokat előkészítve tegyük a lábasba, a pirított hagymával, zöldségekkel és öntsük fel bőségesen vízzel.
- Az átlátszó erőleveshez használnunk kell a derítés technológiáját. Ez nem jelent mást, minthogy a tojásfehérjét könnyű habbá verjük, belekeverjük a darált marhahúst és paradicsompürét. Ez a keverék fogja a teljes főzési folyamat alatt tisztítani a levünket. Az éppen langyosodó léhez adjuk hozzá és már ezzel együtt folyamatosan kevergetve felforraljuk a levet. Forraláskor a keverék feljön majd a lé tetejére. Ezután az erőlevest tilos keverni, mert zavaros lesz, megtörik. A derítés által képzett kupak között felbuggyanó léből látjuk majd, hogy hogyan is állunk.
- 5-6 óra lassú gyöngyöző főzés után egy jó ízű levet kell kapjunk. Amikor a levest késznek ítéljük, vegyük le a tűzről és pihentessük 30-40 percet. Ezután óvatosan merőkanalanként szűrjük át egy másik lábasba. Legtisztább akkor lesz, ha egy finomszűrőbe nedves konyharuhát teszünk és azon csurgatjuk át a levest.
- Levesbetétnek használjunk stefániát, azt szeletelhetjük, vagy kisebb nagyobb darabokra és vághatjuk. Tálaljunk tányéronként 2-3 szem daragaluskát és a levesben főtt zöldségeket kanálnyi darabokra vágva. Szórjuk meg ízlés szerint zöldfűszerrel.
- A tojássárgáját a sóval és a puha vajjal egészen habosra keverjük. Apránként adagoljuk hozzá a búzadarát és a petrezselymet is. Félig laza habbá verjük a tojásfehérjét és óvatosan hozzá forgatjuk a búzadarás masszához. Két órát pihentetjük hűtőben a kész tésztát, majd gyöngyöző, enyhén sós vízbe galuskázzuk, tetszőleges méretben. Húsz percig lassan főzzük, majd lefedve, a tűzről félre húzva pihentetjük huszonöt-harminc percig.