Előkészítés
- A szárított vargányát, a rozmaring és kakukkfű szárakat forrásban lévő zöldség- vagy húslével leforrázzuk, letakarjuk és hagyjuk pihenni felhasználásig.
- A vastagabb karika burgonyát lábasban, a vaj felén aranyszínűre pirítjuk, ha elkészült félretesszük.
- Ha kell, pótoljuk a vajat a lábasban és aranyszínűre dinszteljük a hagymát, majd alaposan lepirítjuk rajta a különböző friss gombáinkat is. Ízesítjük sóval, borssal, fokhagymával. A lepirult gombát meghintjük kevés liszttel és ráöntjük a vargányás-fűszeres megpihent illatos levünket, az időközben megpuhult szárított vargányával együtt. Visszatesszük a pirult burgonyát, ha szükséges felöntjük még egy kis alaplével és 10-11 percig főzzük, míg a burgonya megpuhul.
- Közben a tejszínt és a tejfölt csomómentesre keverjük (lisztet nem teszünk bele), beleaprítunk rengeteg kaprot és petrezselymet, majd hőkiegyenlítünk és hamisan behabarjuk a levest. Ha röviden felforraltuk és jó az íze, lehúzzuk a tűzről és egy kis ecetet teszünk hozzá (ha van házi ecetes gombánk, abból is tehetünk bele). Legyen pikáns, ínycsiklandó!
- Ha minden kész, beletehetjük a burgonyagombócokat is. Tányéronként 1-1 buggyantott vagy főtt/lágytojást is teszünk a levesbe. A kakukkfű- és rozmaringszárakat ne feledjük kipecázni a levesből! Burgonyagombóc:
- A héjában főtt, forrón áttört, de már langyos burgonyát elkeverjük a többi hozzávalóval. Ne dolgozzuk sokáig, mert nagyon nyúlóssá válhat! A kész tésztából egyforma méretű gombóckákat készítünk, nagyjából 2-3 cm átmérőjűeket. Lisztezett, sütőpapírral bélelt tepsire gyűjtsük a gombócokat, majd gyöngyöző, sós vízben főzzük készre. Ha feljönnek a víz tetejére a gombócok, további 2-3 percig főzzük, majd vegyük ki a főzővízből. Kevés vajjal átfényezzük, letakarjuk, hagyjuk pihenni, míg a leves elkészül.