Előkészítés
- Tészta:
- A vajat a liszt egyik részével alaposan keverjük össze és tegyük félre pihenni, állaga maradjon kenhető. Míg pihen a vajas része a tésztának, a másik rész liszthez adjuk hozzá a tojást, az ecetet, sót és egy kevés langyos vizet. Kezdjük el tésztává összedolgozni, a langyos vizet apránként adagoljuk, a végeredmény egy lágy, de nem tapadós tészta kell, hogy legyen. Virgoljuk (gömbölyítjük), miközben egy kevés liszttel megszórjuk, hogy ne ragadjon le a deszkára. Hagyjuk letakarva pihenni 30-60 percig, majd nyújtsuk ki lisztezett deszkán téglalap alakúra (kb. 2-3 mm vastagságúra). A téglalap kétharmad részét kenjük meg a vajas rész egyharmadával, hajtsuk rá a nem vajas téglalap részt, majd hajtsuk rá a vajas részt. Így háromba hajtottuk a tésztát.
- Csomagoljuk be légmentesen és tegyük hűtőbe kb. 40 percre. Ezt a műveletet még kétszer megismételjük! A harmadik hajtás után viszont egy éjszakát pihentessük a tésztát és csak másnap dolgozzunk vele!
- Fagyasztóban egy évig is rendelkezésre áll, hűtőben is egy hétig kiváló marad a tészta. Tetszőlegesen használhatjuk bármihez. Pálmalevél:
- A vajas tésztát felhasználás előtt fél-egy órával kivesszük a hűtőből. Rengeteg kristálycukrot szórunk rá és kinyújtjuk a tésztát kb. 40-45 cm hosszúra és 3-4 mm vastagságúra (a tészta szélessége adja magát), közben folyamatosan szórjuk a cukorral!
- A nagy téglalapot meghintjük még cukorral, majd félbehajtjuk (megjelöljük a közepét), és újra kiterítjük. A tészta két oldalát a tészta közepéig behajtjuk, majd ismét két oldalról, megint a közepéig hajtjuk. Ekkor, mint egy könyvet, összecsukjuk a tésztát. Még egyszer belehempergetjük a cukorba. Éles késsel 1 cm-es darabokat vágunk a tésztahengerünkből, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, enyhén szétnyitva a „leveleket”. 180 fokos sütőben (légkeveréses) sütjük 10-15 percig, majd megfordítjuk a pálmaleveleket és újabb 10-15 percig sütjük.
- Aranybarnán, kopogósan, ropogósan tálaljuk.